V červenci vešla v platnost novela občanského zákoníku (zákonem č. 163/2020, kterým se mění zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony, dále jen NOZ), která s sebou přinesla i změny týkající se SVJ.
V tomto článku přiblížíme, za jakých podmínek lze nově založit SVJ, měnit stanovy jeho stanovy a jaké změny se týkají povinnosti založit SVJ.
Založení SVJ
Založení SVJ je nyní možné schválením stanov na ustavující schůzi všech vlastníků nebo dohodou všech vlastníků. Tento způsob vyžaduje formu veřejné listiny, to znamená za účasti notáře (ust. § 1200 odst. 4 NOZ).
Účast notáře se však nevyžaduje v případě, že stanovy schvaluje jediný vlastník, nejčastěji se pravděpodobně bude jednat o developera.
Změna stanov SVJ
Dobrou zprávou je, že změna stanov již nevyžaduje formu veřejné listiny, tedy je možné stanovy měnit i bez účasti notáře (ust. § 1200 odst. 5 NOZ). Není zatím však zřejmé, na která SVJ se bude toto pravidlo vztahovat. Zda pouze na SVJ, která budou založena až po 1.7.2020 nebo i na SVJ založená dříve. V tomto případě budeme muset počkat na případná soudní rozhodnutí, která by toto měla objasnit.
Ještě pro úplnost dodáváme, že součástí stanov již nadále nemusí být pravidla, podle kterých se tvoří rozpočet. Jaké náležitosti by stanovy měly obsahovat najdete v ustanovení § 1198 NOZ.
Kdy musíte založit SVJ
Nově se musí SVJ založit vždy, pokud je v domě minimálně pět jednotek, z nichž alespoň čtyři jednotky vlastní čtyři různé osoby.
Původní úprava vyžadovala pro povinné založení také pět jednotek, z nichž alespoň tři byly ve vlastnictví tří různých osob (ust. § 1198 NOZ)
Zaujali jsme Vás?
Sdílejte nás dalším
Zůstaňte s námi v kontaktu
Každý měsíc posíláme souhrn ve kterém Vám sdělujeme zajímavé informace ze správy nemovitostí. Věříme, že Vás zaujmeme a pokud ne, můžete se kdykoliv odhlásit.