Vlastníte byt nebo nebytový prostor v domě a nevíte, jestli a co musíte oznámit v rámci SVJ? V tomto článku se dočtete, jaké oznamovací povinnosti máte vůči SVJ.
Pokud jste právě koupili byt, musíte to nahlásit správci domu, tedy tomu, kdo je v čele SVJ – to je výbor nebo předseda. Pokud nevíte, kdo se o dům stará, můžete si to vyhledat na justici pomocí IČO nebo adresy SVJ.
Nahlaste své jméno, bydliště a počet osob, které v bytě mají domácnost (děti, manžel, druh, apod.) a to co nejdříve (zákon doslova uvádí „bez zbytečného odkladu“). Stanovy SVJ mohou vyžadovat i další údaje, např. e-mail.
Tato povinnost se vztahuje i na případy, kdy byt pronajímáte. I v tomto případě nahlaste údaje o nájemci a počtu osob, které v bytě mají domácnost.
Pokud plánujete rekonstrukci bytu, musíte jí také nahlásit správci domu a to i v případě, že se rekonstrukce nedotkne společných částí domu. Povinnost nahlásit jakékoli stavební úpravy se musí splnit ještě před započetím prací.
Problematice rekonstrukce bytu jsme věnovali již v jednom z našich článků, kde se dozvíte více k povinnostem i právům vlastníka jednotky.
Vlastník jednotky musí také oznámit činnost, která může narušit obvyklý klid a pořádek v domě. Tato činnost musí opět nahlášena předem a vztahuje se i na podnikání v bytě.
Pokud se potřebujete podívat přímo na úpravu oznamovacích povinností do zákona, najdete je v § 1177 a 1182 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.
Pokud jste koupili byt nebo potřebujete změnit zálohu či provést jinou změnu, mohl by Vás zajímat náš další příspěvek o tom, jak nahlásit změny správcovské firmě.
Zaujali jsme Vás?
Sdílejte nás dalším
Zůstaňte s námi v kontaktu
Každý měsíc posíláme souhrn ve kterém Vám sdělujeme zajímavé informace ze správy nemovitostí. Věříme, že Vás zaujmeme a pokud ne, můžete se kdykoliv odhlásit.